به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، مهراله رخشانی مهر معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور به دعوت احمد جباری نماینده غرب هرمزگان وارد بستک شد.در این سفر نماینده غرب هرمزگان، رییس مجمع خیرین استان هرمزگان، مدیر کل آموزش و پرورش استان هرمزگان، مدیرکل نوسازی مدارس استان و جمعی دیگر از مدیران، معاونین و مشاوران این دو نهاد، معاون وزیر را همراهی می کردند.مهراله رخشانی مهر در بدو ورود به بستک مورد استقبال مدیران ارشد شهرستان در گلزار شهدای گمنام شهر بستک قرار گرفت و پس از فاتحه خوانی بر قبور مطهر شهدا، از برخی مدارس سطح شهر بستک بازدید و پس از آن در مراسمی که در سالن فرهنگسرای مسجد جامع برگزار شد شرکت کرد.

شهرستان بستک مهد خیرین است

سید شمس الدین حسینی قتالی فرماندار شهرستان بستک در این مراسم ضمن تشکر از نماینده غرب هرمزگان بابت دعوت معاون وزیر به بستک گفت: مهد خیرین استان هرمزگان، شهرستان بستک است و لطف و مرحمت و ایثار این عزیزان شامل حال ما شده است.

وی خطاب به مدیرکل نوسازی مدارس استان هرمزگان گفت: خیرین ما نسبت به تفاهم هایی که بین خیرین و دولت بسته می شود گله مند هستند که چرا پس از تعهد خیرین، تعهدات دولت انجام نگرفته است.این مسئله را گله از خود می دانم چون بنده نماینده عالی دولت در این شهرستان هستم.اگر نقدینگی نبوده یا تخصیص نیست، یا اینکه اعتبارات کمی تحقق پیدا کرده، پیمانکارانی که قرارداد داشته اند به علت گرانی ها، کار خود را ترک کردند.

فرماندار شهرستان بستک تصریح کرد: ممکن است گفتن این واقعیت ها به مذاق من و شما خوش نیاید ولی واقعیت امر همین است و ما باید تلاش کنیم تا خیرین دلزده و دلسرد نشوند.شهرستان بستک مهد خیرین است، نه فقط در شهر بستک بلکه در جای جای استان و حتی کشور، خیرین ما مشارکت داشته اند.

حسینی قتالی ضمن تشکر از صلاح الدین احمدی که هم نماینده خیر، هم خیر و هم سازنده مدارس است اظهار داشت: نوع معماری که در ساخت مدارس به کار می رود بی نظیر است و حتی رتبه اول در ساخت معماری مدارس در کشور را کسب کرده اند.وی تمام بناهای تاریخی را در نمای مدرسه جا داده اند.

مدارس مناطق دورافتاده ما پوکیده است

در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین یونس قائدی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شهرستان بستک گفت: قطعا کسانی که در مجموعه مناطق محروم کار کرده اند بیشتر می توانند درد این مناطق را بفهمند.

وی افزود: ما در سطح شهر بستک مدارس بسیار خوبی داریم اما به روستاها و مناطق دورافتاده ما هم توجه کنید که مدارسشان پوکیده است.نباید نگاه ما فقط به مرکز شهرستان باشد و بگوییم همه چیز گل و بلبل است.

حجت الاسلام والمسلمین قائدی اظهار داشت: منطقه ما منطقه زلزله خیز است و گاهی اوقات سیل هایی روانه می شود که همه شهر به زیر آب می رود.گاهی مردم می ترسند که بچه های خود را به مدرسه بفرستند یا نه.از معاون وزیر می خواهم که محرومیت ها را هم ببینید و به وزارتخانه منتقل کنید.

همچنین سید محمد یوسف حسینی نژاد خطیب نماز جمعه اهل سنت شهر بستک با اشاره به آیه ای از قرآن گفت: در کمال انسان هر کس به درجه واقعی انسانیت برسد این دو لازم است تا اینکه خداوند درجه انسان ها را بالا ببرد.

وی افزود: علم و ایمان، هر کدام از این دو بدون دیگری کامل نگردد، ایمان و دینداری خالص بدون دانش، تحجر و گرفتاری بوجود می آورد و دانش بدون علم و تعهد، ممکن است انسان را به بیراهه ببرد هر چند دانش و علم در کنار ایمان و تعهد باارزش ترین چیز برای انسان است.

در شهرستان بستک تعداد پروژه های بلاتکلیف در حوزه خیرین و دولتی، به تعداد انگشتان یک دست می رسد

در ادامه این مراسم سید فخرالدین هاشمی مدیرکل نوسازی مدارس استان هرمزگان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت فضاهای آموزشی غرب هرمزگان گفت: ۶۸ هزار نفر از ۴۰۰ هزار دانش آموزان هرمزگانی، در خطه غرب هرمزگان مشغول به تحصیل هستند.این ۶۸ هزار دانش آموز در ۶۱۸ مدرسه دولتی و ۲۴۰ مرکز غیر دولتی تحصیل می کنند و به لحاظ سرانه فضای آموزشی با همت والای خیرین مدرسه ساز، غرب هرمزگان پیشتاز استان است.

وی افزود: با اینکه بشاگرد به عنوان پیشانی محرومیت در کشور شناخته شده ولی شهرستان بستک به عنوان شهر نمونه خیرین در استان شناخته شده است و همراهی و همکاری خیرین این شهرستان زبانزد است.

مدیرکل نوسازی مدارس استان هرمزگان با اشاره به حوزه اعتبارات دولتی اظهار داشت: در سال ۹۶ کل اعتبار تکمیل پروژه های خیرین ۸ میلیارد تومان برای استان هرمزگان بوده است.این رقم در سال ۹۷ به ۱۷ میلیارد تومان رسیده، در سال ۹۸ به ۲۶ میلیارد و در سال ۹۹ با جهش بی سابقه ای به عدد ۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: متناسب با کمک های دولت، مشارکت خیرین مدرسه ساز هم رشد قابل توجهی داشته که این رقم در جشنواره بیست و دوم به ۱۰۵ میلیارد تومان رسیده که از پیش بینی های خود ما نیز فراتر رفت.

سید فخرالدین هاشمی با اعلام اینکه نهضت مدرسه سازی در سال های اخیر رشد شتابانی به خود گرفته است بیان داشت: از سال ۹۷ تا سال ۹۹ مجموعا ۶۱ پروژه در قالب ۲۰۹ کلاس درس در غرب استان تحویل داده شده که از این ۶۱ پروژه، ۲۹ پروژه را در مهرماه ۹۹ تحویل داده ایم، بدین معنی که ۵۰ درصد پروژه های تحویلی سه سال اخیر مربوط به مهرماه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به جرات می گویم که در بندرلنگه و پارسیان هیچ پروژه نیمه تمام و بلاتکلیف خیرین و دولتی نداریم.در شهرستان بستک نیز تعداد پروژه های بلاتکلیف در حوزه خیرین و دولتی، به تعداد انگشتان یک دست می رسد و بیشتر از آن نیست.هر چند تمامی تلاش خود را خواهیم کرد تا پروژه ها در موعد مقرر به سرانجام برسد و برنامه ریزی ها در حال انجام است تا پروژه ها را تحویل دهیم.

مدیرکل نوسازی مدارس استان هرمزگان اضافه کرد: قریب به ۱۵ درصد از مدارس استان را بصورت میانگین مدارس غیراستاندارد تشکیل می دهند اما این عدد در غرب هرمزگان کمتر است.از مجموع ۶۱۸ فضای آموزشی در غرب هرمزگان، ۶۶ فضای غیراستاندارد داریم.قطعا همه تلاش خود را در حوزه اعتبارات دولتی خواهیم کرد تا بتوانیم توزیع برابری را در پروژه های استان داشته باشیم و در موعد مقرر به سرانجام برسانیم.هم اینک ۳۸ پروژه در غرب استان در دست انجام داریم.

استان را بصورت متوازن در غرب و شرق ببینید

ایرج بیت اللهی مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان در این مراسم خطاب به خیرین شهرستان بستک گفت: استان را بصورت متوازن هم در غرب و هم مناطق محروم شرق استان ببینید.

در جاهای مختلف کشور رد پای خیرین بستکی را خواهید دید

در ادامه احمد جباری نماینده مردم غرب هرمزگان، افراد مدرسه ساز را فرشتگان زمینی خواند و گفت: کار مدرسه سازی و ایجاد فضاهای آموزشی یکی از هنرهای ارزشمندی است که با توجه به مسائل اقتصادی، خیر یا نماینده خیر بسیار جرات و شهامت می خواهد تا آن را انجام دهد.

وی افزود: آقای رخشانی مهر پشتکار و خدمات خوبی داشته اند، وی از افراد جنوب کشور است و درد و رنج محرومیت را لمس کرده و مناطق را می شناسد و شخصیت پای کاری هستند.

جباری تاکید کرد: در مراکز روستایی بستک قریب به ۸۰ درصد ساخت و سازها با مشارکت خیرین بوده اما در مرکز شهرستان حدود ۹۰ درصد مشارکت داریم.

وی تصریح کرد: نگاه خیرین بستکی فارغ از هرگونه مسائل سیاسی، اجتماعی، مذهبی و منطقه ای است و در جاهای مختلف کشور رد پای خیرین بستکی را خواهید دید.پیشنهاد دارم که در هر روستا با وجود چند فضای آموزشی، یک سالن ورزشی هم داشته باشیم.

نماینده مردم غرب هرمزگان بیان داشت: مدارس بعضا تخریبی و مشکل دار در مرکز شهر هم داریم.مدارس دیگر هم مشکلات خاص خود را دارند هرچند امروز مدارس خیرساز را از نزدیک دیدیم. ۱۳ پروژه در بخش جناح و کوخرد هرنگ هم داریم که سهم خیرین به اتمام رسیده در حالیکه سهم نوسازی مدارس هنوز به پایان نرسیده است.

خیرین مدرسه ساز، معماران فرهنگی جامعه ما هستند

همچنین مهراله رخشانی مهر معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور با اعلام اینکه در این حوزه حضور خیرین بسیار چشمگیر است گفت: جامعه خیرین مدرسه ساز از سال ۱۳۷۷ بنیاد گذاشته شد و در حال کمک به آموزش و پرورش کشور است.خیرین مدرسه ساز، معماران فرهنگی جامعه ما هستند.

وی با اشاره به اینکه دولت هم در کنار خیرین اقدامات ارزنده ای را داشته است افزود: در حال حاضر ۱۹ و نیم درصد مدارس کشور نیازمند بازسازی و مقاوم سازی هستند.در سال ۹۹ ، ۲۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب داشته ایم که تخصیص کامل هم گرفته شده و بین استان های کشور توزیع شده که سهم استان هرمزگان ۷۰ میلیارد تومان بوده است.البته این ۷۰ میلیارد تومان در طی یکی دو هفته اخیر برای استان هرمزگان تخصیص پیدا کرده و هنوز وارد پروژه ها نشده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: از دکتر هاشمی مدیرکل نوسازی مدارس استان هرمزگان می خواهم که این حوزه انتخابیه را ویژه بداند به این دلیل که زحمات و تلاش های خیرین در مسیر مدرسه سازی است.پروژه هایی که با معماری زیبایی طراحی شده است.قطعا انسان های بزرگ در فضاهای بزرگ تربیت خواهند شد.

وی تصریح کرد: یکی از مصوبات جلسه هم این است که دکتر هاشمی فونداسیون یکی از پروژه های مهندس احمدی را تا قبل از شروع سال جدید انجام دهند.هرچه پروژه نیمه تمام در این حوزه انتخابیه است که بنا به عمل نکردن دولت رها شده و دولت تعهد خود را انجام نداده، از محل اعتبارات ۱۳۹۹ تامین اعتبار شود، علی الخصوص پروژه خاص آقای احمدی که ساختمان نیمه تمام است شروع خواهد شد.

انتهای پیام / ش.ز