به گزارش پایگاه خبری بستک مراسم تودیع و معارفه مدیر جدید آموزش و پرورش شهرستان بستک با حضور مسئولان شهرستان و معاونین اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان در سالن پیامبر اعظم(ص) شهر بستک برگزار شد.

امروز با افتخار و وجدانی آسوده این مجموعه را واگذار میکنم/از نماینده غرب هرمزگان که بار مسئولیت را از دوش من برداشتند تشکر میکنم

غلامحسین عابری مدیر سابق آموزش و پرورش شهرستان بستک در ابتدای سخنان خود ضمن تشکر از مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان که توفیق خدمت دوساله را به وی داده است افزود :خدا را شاکرم که به مدت دو سال و در سایه تعامل ، وحدت و همکاری با تمامی اقشار جامعه و تلاش فرهنگیان خدوم زادگاهم بستک ، همبستگی و تلاش شبانه‌روزی نیروهای ستادی ، همچنین حمایت و پشتیبانی مدیرکل آموزش و پرورش استان و نیروهای ستادی آن اداره کل ، دوران درخشان و طلایی آموزش و پرورش شهرستان بستک را در همه ابعاد آموزشی و تربیتی (به اذعان مدیرکل) نائل آمد و امروز با افتخار این مجموعه را واگذار می‌کنم.

وی با ارائه عملکرد خود درشاخصه های مختلف که مهمترین آنها کسب رتبه برتر در دو سال متوالی امتحان نهایی پایه دوازدهم ( رتبه چهارم استان) ،تشکیل پانسیون علمی ویژه دانش آموزان پایه دوازدهم کنکور ، کسب رتبه های برتر کنکور در دوسال متوالی بیش از ۱۳ رتبه

سه رقمی و ٢۶ رتبه زیر ٣٠٠٠ ، ارتقا آموزش و پرورش بستک در ارزشیابی اداره کل از رتبه هفتم به دوم استان عنوان کرد و افزود: از همه همکاران ستادی خود در مجموعه آموزش و پرورش شهرستان بستک مدیران پرتلاش ، معلمان ارجمند ، دانش‌آموزان و اولیای عزیز تشکر و قدردانی نموده و کسب این موفقیت بزرگ را به مردم با فرهنگ شهرستان بستک تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

عابری در ادامه در خصوص عملکرد مالی مجموعه خود افزود: هنگام تصدی بنده به عنوان مدیریت آموزش و پرورش بستک بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال بدهی از سنوات قبل به جا مانده بود که به لطف الله و با کمک و همیاری خیرین و معتمدین در شرایط ریاضت اقتصادی کشور بیش از ۷۰% بدهی‌ها پرداخت شده است و در دوران تصدی اینجانب هیچ بدهی مالی به جا نمانده است. وی همچنین میزان درآمد زایی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بستک را بر اساس پرونده موجود مربوط به املاک استیجاری تا قبل از حضورش را ۲۶۲ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال اعلام کرد و افزود : بعد از حضور بنده این درآمد از محل املاک استیجاری به مبلغی بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۱۷ میلیون که حدود ١٢ برابر است رسیده است.

غلامحسین عابری در ادامه افزود: از نماینده غرب هرمزگان که بار سنگین مسئولیت را از دوش بنده برداشتند متشکرم ، اما ای کاش به جای التماس از وزیر ، معاونین ایشان و مدیر کل برای عزل بنده ، با خودم شخصا تماس می گرفتید و بنده با کمال میل صندلی مدیریت را به شخص مورد نظرتان واگذار می کردم.

وی خطاب به نماینده غرب هرمزگان افزود : ای کاش به جای هفت بار حضور در وزارتخانه برای عزل یک مدیر همانند نماینده سیستان و بلوچستان پیگیر جذب نیروهای خدمات آموزشی برای استان بودید تا نیروی مورد نیاز برای استان تامین می‌شود زیرا در خور شأن نماینده مردم که ولی نعمتان این نظام و انقلاب اند نیست که نماینده شان برای عزل یک مدیر منطقه، بیش از هفت بار ملتمسانه به وزیر ، معاونین وزیر و مدیران کل وزارتی و استانی مراجعه کند.

عابری ادامه داد : انتظار جامعه فرهنگی و مردم شریف شهرستان بستک این بود که جنابعالی به عنوان نماینده مقتدر [به زعم اطرافیانتان] برای جذب اعتبار به منظور افزایش سرانه های آموزشی ، بهداشتی ، احداث مدارس و رفع مسائل و مشکلات معیشتی فرهنگیان و دیگر برنامه های موجود در آموزش و پرورش با وزیر ، معاونین وزیر و مدیران کل وزارتی چانه‌زنی و لابی‌گری می نمودید نه اینکه تنها شرط بازپس‌گیری امضای خود به جهت سهم خواهی از استیضاح وزیر را فقط عزل یک مدیر منطقه قرار دهید.

مدیر سابق آموزش و پرورش شهرستان بستک با تبریک به علی سلمانی به منظور تصدی پست مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بستک و آرزوی توفیق خدمت برای وی افزود: تا کنون خدا را گواه و شاهد میگیرم همواره سعی کردم در تصمیمات خود حقی از همکاران فرهنگی تضییع نگردد و در چهارچوب قوانین و دستورعمل ها اقدام نمایم و تمام تلاشم در این مدت ارتقای شاخص‌های آموزش و پرورشی این مدیریت بوده و سعی کردم آموزش و پرورش را از سیاست بازی و سیاست‌زدگی دور نمایم و امید است این رویه که در سایه وفاق و همدلی ایجاد شده بود همچنان تداوم داشته باشد.

وی در پایان ضمن تشکر از همه مسئولین و مردم شهرستان بستک در مدت دو سال در امر مدیریت آموزش و پرورش به وی کمک کرده اند افزود: امروز خداوند را شاکرم از این حیث که در مدت دو سال توفیق خدمت به مردم شهرستان بستک ، رضایت نسبی جامعه فرهنگیان ، دانش آموزان ، اولیا ، قاطبه مردم و مسئولین بالادستی را به دست آوردم و اکنون با وجدانی آسوده صندلی خدمت را به عزیزی دیگر واگذار می‌نمایم.

اگر شایسته سالاری جای خود را به روابط دهد ، شجاعت مدیران میانی از بین می رود

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین قائدی امام جمعه شهرستان بستک با اشاره به اهمیت علم در یک جامعه گفت : اگر انسان ها بخواهند در یک مسیر موفق شوند باید از یک جایگاه علمی و از یک مسیر درست و علمی راه را آغاز کرده باشند در غیر این صورت مسیر آنها مسیر غلط خواهد بود.

امام جمعه شهرستان بستک اضافه کرد : اقتصاد و علم دو بال پروازی برای یک جامعه هستند ، اگر وضعیت اقتصادی جامعه به سمتی برود که طبقه متوسط جامعه تضعیف شود این جامعه به شدت دچار آسیب خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قائدی با اشاره به اهمیت علم در یک جامعه گفت : اگر سیستم علمی و آموزشی سیاسی شود و راه خودش را نرود و در مسیر خود قرار نگیرد[ البته بحث بنده مربوط به این جلسه نیست ولی صحبت‌های خود را درخصوص جلسه امروز با مسئولین مربوطه اعلام کرده ام] و مسئله سلیقه ای شود و شایسته سالاری جای خود را به روابط دهد ، شجاعت مدیران میانی که باید وجود داشته باشد از بین می رود که به خاطر ترس از پست جرات حرف زدن و تصمیم گیری را نداشته باشند به خصوص در مسئله آموزش علم ، اگر این طور شود ما باید منتظر خطرات و تهدید باشیم ، زیرا آن نیروی شایسته و بایسته که باید آینده جامعه را بسازد نمی تواند که شخصیت های پر جسارتی مانند شهید رجایی ، شهید باهنر و شهید بهشتی و … را تربیت کند.

وی اضافه کرد: در جامعه اسلامی نباید شجاعت را از مدیران گرفت زیرا مدیر عرضه خود را از دست می دهد و اگر جرات از دست برود نمی تواند درست تصمیم بگیرد زیرا مدیری که مستقل باشد می‌تواند انسان های مستقل را تربیت کند.

قائدی با تشکر از زحمات دوساله عابری با توجه به کارنامه موفقش افزود : آمارها نشان می‌دهد که ایشان کارنامه موفقی داشتند و طبیعت زندگی اداری این است که مدیریت و جایگاه مختلفی را تجربه کنید ، این مسیر باید ادامه پیدا کند زیرا جامعه ما به عابری ها و مانند مدیران دیگر نیاز دارد.

وی همچنین افزود : اگر نظام شایسته سالاری در جامعه حاکم باشد باید از تجربه عابری در جایگاه دیگر استفاده شود و وی به حال خود رها نشود یا به اصطلاح این مدیران به پارکینگ نروند زیرا برای تربیت یک مدیر بیست سال زمان نیاز است.

امام جمعه شهرستان بستک اضافه کرد : سلمانی نیز از مردم هم این شهرستان است و عضو شورای شهر بستک بوده است و در بین همگان شناخته شده است من هم از همه همکاران ایشان می‌خواهم که در پیشرفت اهداف آموزش و پرورش به ایشان کمک کنند.

شهرستان ما نیاز به آرامش دارد/ بگذارید مدیران در یک مدت استاندارد خدمت کنند

سید محمد یوسف حسینی نژاد خطیب جمعه بستک نیز در این مراسم ضمن تشکر از عابری به منظور خدمات صادقانه و تعامل در مدت دو سال مدیریت آموزش و پرورش بستک مراجع تصمیم‌گیر استان و شهرستان گفت : شهرستان ما نیاز به آرامش دارد نیاز به همدلی و وفاق در گوشه گوشه این شهرستان احساس می‌شود لذا هر کسی در هر جایی منصوب و یا انتخاب می‌شود به آن اجازه بدهیم در زمان استاندارد مدیریت کشوری و یا جهانی کار خودش را انجام دهد تا حاصل کار خود را بهتر ببیند.

وی اضافه کرد : از مسئولین مجموعه آموزش و پرورش می‌خواهم همکاری همه جانبه را با مدیریت جدید آموزش و پرورش داشته باشند همه صادقانه نه برای یک نفر بلکه برای آموزش و پرورش کار کنید تا هدف را گم نکنید و فریب بازی‌هایی را نخورید که هدف عالی آموزش و پرورش مظلوم بماند.

وی در پایان گفت همه ما باید دست به دست هم دهیم تا سلمانی هم بتواند مانند گذشتگان در این پست موفق باشد.

فرماندار بستک نیز در ادامه در سخنان کوتاه از عابریدتشکر و برای مدیریت جدید آموزش و پرورش شهرستان بستک با آرزوی توفیق وموفقیت کرد.

 

عابری به رسم امانتداری را به نحو احسن انجام داد

در ادامه مرتضی رئیسی حسنلنگی معاون پشتیبانی آموزش و پرورش هرمزگان به نقش مهم و پررنگ معلم در جامعه پرداخت و افزود : سه رکن اصلی در تربیت و تعلیم ، جامعه ، خانه و مدرسه است که اگر این سه رکن با هم هماهنگ باشند مسئله مهم فرهنگ که مورد تاکید مقام معظم رهبری است محقق خواهد شد. دربستک نیز، فرماندار فرهنگی و امام جمعه فرهنگی به عنوان جامعه ، خانواده‌ها نیز که با جان و دل برای آموزش و پرورش همکاری می‌کنند و مدرسه نیز با توجه به بیلانی‌ که عابری ارائه داد مشخص است که مدرسه توانسته است حرکت خوبی را آغاز کند و می شود به عنوان یک الگوی آموزشی و پرورشی قرار گیرد.

وی اضافه کرد : امانتی به نام مدیریت در یک مدت معین به دست ما میرسد ، وظیفه ما هماهنگ کردن مجموعه ها با یکدیگر است اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان در این مورد به دور از هرگونه مسئله ای تصمیم‌گیری می‌کند و در مسیر آنچه مصلحت تعلیم و تربیت است گام برمی‌دارد.

رئیسی حسنلنگی ضمن تشکر از عابری که مدتی به عنوان مدیریت آموزش و پرورش بستک مشغول به خدمت بود افزود : عابری به رسم امانتداری این امانت را به نحو احسن انجام داد.

وی در خصوص انتصاب سلمانی گفت : از بین گزینه‌های مختلفی که در کمیته انتصابات اداری اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان بررسی شد علی سلمانی توانست شرایط مورد نظر کمیته انتصابات را به دست آورد و امروز وی را به عنوان سرپرست مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بستک خدمت شما معرفی می نمایم.

وی در پایان اضافه کرد با توجه به شناختی که سلمانی از مردم شهرستان بستک دارد و مورد اعتماد مردم شهر است و در گذشته نیز شورای شهر بوده است امیدوارم که با کمک همگان بتوانند قافله تعلیم و تربیت را به سرانجام برساند.

موزش و پرورش را یک نهاد وابسته به تفکر و شخصیت خاص نمی‌دانم/دست همه افراد را می فشارم

در پایان این مراسم علی سلمانی مدیر جدید آموزش و پرورش بستک نیز ضمن تشکر از مسئولین این جلسه افزود : از حسن اعتماد مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان برای واگذاری این مسئولیت تشکر می‌کنم ، باشد که بتوانم در این مسئولیت انتظارات اداره کل و وزارتخانه را به نحو احسن انجام دهم.

وی اضافه کرد : از همراهی و همدلی نماینده غرب هرمزگان متشکرم  زیرا ایشان از جمله شخصیت هایی هستند که در عملکرد و بیانات خود همواره آموزش و پرورش را از دغدغه های خود می‌دانند ، از این مجموعه حمایت می‌کنند و پشتیبان هستند همچنین از آقایان حسینی و شریفی نمایندگان ادوار که در حیطه آموزش و پرورش ادای دین نموده اند متشکرم.

سلمانی ضمن تشکر از خدمات عابری و همکاران آموزش و پرورش بستک و با یاد از مدیران ادوار آموزش و پرورش افزود : آنچه امروز ما داریم و به آن افتخار می‌کنیم مجموعه مدیریتی است که از این عزیزان به ما رسیده است.

سلمانی اضافه کرد: من آموزش و پرورش را یک نهاد وابسته به تفکر و شخصیت خاص نمی‌دانم زیرا همه افراد می‌توانند در پیشبرد اهداف آموزشی و تربیتی تلاش نمایند و بنابراین از همه عزیزانی که در سالهای متمادی انجام وظیفه نموده اند و امانت را امروز به ما سپرده اند متشکرم.

سرپرست مدیریت آموزش و پرورش بستک با اشاره به این موضوع که آموزش و پرورش یک نظام جامع و تعاملی است افزود: آموزش و پرورش یک مجموعه مدیریتی است که یک شخص به عنوان مدیر و هماهنگ کننده در رأس قرار می‌گیرد ولی این به این معنا نیست که وی همه کاره است زیرا نمی تواند ادعا نماید که در اینجا من این کار را خودم به تنهایی انجام داده ام.

سلمانی با اشاره به سوابق آموزش و پرورش خود و شناخت از منطقه گفت : مسلماً بنده برای آموزش و پرورش برنامه‌هایی دارم و با توجه به نگاه و برنامه‌های مدیران ادوار امیدوارم بتوانم این مجموعه را مدیریت نمایم زیرا آموزش و پرورش متعلق به همگان است و درب آموزش و پرورش به روی همگان باز است و از همه افراد اهل دانش و همه افرادی که می‌توانند به نوعی به ما کمک کنند دعوت میکنم و دست همگان را به گرمی می‌فشارم، زیرا آموزش و پرورش متعلق به فلان گروه یا فلان حزب سیاسی و جناحی سیاسی نیست و ما در هر حزب و جناح سیاسی که باشیم باید در در خدمت آموزش و پرورش باشیم زیرا آموزش و پرورش نیز به همه ما نیاز دارد.

سلمانی افزود : بنده در میان اهدافی که بر اساس نظام آموزش و پرورش تدوین نموده ام به دو اصل مهم پایبندم که یکی تقویت روح و روان و بنیه معنوی و جسمی دانش آموزان و دیگری مقوله تعلیم و تربیت است که در قسمت اول از روحانیون معظم مانند امام جمعه و مجموعه علوم دینی و اداره ورزش و جوانان و در قسمت دوم از توان همه معلمان ، همکاران ، مدیران ، انجمن اولیا و گروههای آموزشی کمک خواهم گرفت.

سلمانی در پایان گفت : امیددارم در راستای اهداف آموزش و پرورش و مدیران ادوار یک قدم رو به جلو بردارم و از خود اثری ماندگار به جا بگذارم .

گفتنی است در پایان مراسم علی سلمانی طی حکمی بعنوان سرپرست آموزش و پرورش بستک منصوب و از زحمات عابری تقدیر و تشکر شد.

انتها/آ