به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، حامد احمدپور رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بستک در بازدید از منطقه کوخرد به همراه بخشدار کوخرد هرنگ و مدیران ادارات بنیاد مسکن، حفاظت منابع آب و راهداری گفت: اثر بخشی طرح های آبخیزداری در کنترل و مدیریت سیلاب در سطح شهرستان مشهود است و بر لزوم اجرای بیشتر این‌ گونه طرح‌ ها تاکید کرد.

وی افزود: در شهرستان بستک به‌ واسطه اقلیم و نوع رژیم بارشی رگباری که حاکم است و تشدید وقوع سیلاب، خساراتی به تاسیسات بخصوص جاده‌ ها وارد آورده که ضرورت اجرای طرح‌ های آبخیزداری و آبخوانداری در کاهش سیلاب‌، فرسایش خاک و نفوذپذیری آب به درون زمین به وضوح قابل لمس است.

جنگلدار بستک اظهار داشت: در بارش مونسونی اخیر ٣ میلیون متر مکعب رواناب بواسطه سازه‌ های آبخیزداری و آبخوانداری کنترل و پس از تعدیل سیلاب به درون آبخوان ‌ها هدایت شده است.

وی تاکید کرد: در زیرحوزه شمال شرق کوخرد پس از بارش ۵٠ میلیمتری اخیر، خسارات زیادی به تاسیسات زیربنایی، جاده، فرسایش خاک و … وارد شده که اجرای بند خاکی کنترل سیل می ‌تواند میزان قابل توجهی از این خسارت‌ ها را به حداقل برساند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بستک در ادامه ابراز داشت: ارزیابی و تحلیل اثربخشی فعالیت‌ های آبخیزداری نشان می ‌دهد این فعالیت‌ ها به‌ طور محسوس منجر به جلوگیری از بروز سیلاب و کاهش حجم سیلاب تا ۷۰ درصد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در ٢ سال اخیر اعتبارات خوبی از محل صندوق توسعه ملی و استانی جهت اجرای پروژه‌ های مختلف آبخیزداری و آبخوانداری تخصیص داده شده و کارهای بسیار خوبی در این زمینه صورت پذیرفته است.

احمدپور در پایان اظهار امیدواری کرد: امسال نیز بتوانیم با جذب اعتبارات ملی و استانی و با نگاهی جامع، سازه‌ هایی اثربخش در سطح شهرستان اجرا کنیم و پروژه کنترل سیل کوخرد نیز که مطالعه شده و در کمیته برنامه ‌ریزی شهرستان به تصویب رسیده است اجرایی شود.

انتهای پیام / ش.ز