به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، حجت الاسلام والمسلمین یونس قائدی رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بستک در گفتگویی اختصاصی با اشاره به مسئله امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: خداوند انسان ها را به دادگری و نیکوکاری و بخشش به نزدیکان فرمان می دهد و از کارهای زشت و ناروا و ستم بازمیدارد.

وی افزود: پس از خداوند، برترین و بزرگترین امر کننده به معروف و نهی کننده از منکر از میان انسان های عالم، شخصیت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) است.

حجت الاسلام والمسلمین قائدی با اشاره به آیه شریفه “یَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنْکَرِ” گفت: پیامبر اکرم همواره انسان ها را به انجام اعمال خیر و شایسته و به نیکی کردن به دیگران امر و آنها را از انجام اعمال زشت و کارهای ناروا و ناپسند نهی می کردند.در زمینه امر به معروف و نهی از منکر، روایات متعددی از نبی مکرم اسلام نقل شده است.حتی در روایت هایی که درباره دیگر مسائل عبادت و دینداری صحبت شده، در این باره نیز سخن به میان آمده است.

نماینده ولی فقیه در شهرستان بستک زنان و مردان مومن را از دیگر آمران به معروف و ناهیان از منکر معرفی کرد و ابراز داشت: اینکه مومنان در هر نقطه ای از جهان و در هر قشر و طیف و صنفی باشند آمران به خوبی ها و بازدارندگان از زشتی ها در جهان هستند، نشان دهنده اهمیت مسئله امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با اشاره به آیه ۷۱ سوره توبه تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه افرادی خاص همچون طلبه یا مسئول انتظامی نیست بلکه وظیفه تک تک مردم از همه قشرها و طیف هاست و این موضوع، مسئله ای همگانی می باشد.

امام جمعه بستک در بخش دیگری از سخنان خود با برشمردن فرمایشاتی از حضرت علی (ع) گفت: “معروف” آن کردار و رفتار و اعتقاد پسندیده ای است که عقل سلیم و قرآن کریم و سنت نبوی و علوی به آن حکم می کند و “منکر” هر کار زشت و عمل ناپسندی است که رضای خداوند در آن وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: طبق دیدگاه حضرت علی (ع) آن چیزی که هم عقل آن را بپذیرد و هم قرآن و سنت نبی مکرم اسلام، معروف است.پس هر خیر و خوبی و هر عمل نیک و پسندیده ای در این دایره جا دارد.از آشتی دادن بین یک زن و شوهر گرفته تا ارزان فروشی کسبه در بازار و رعایت انصاف در معاملات و کسب و کار، که همه اینها را شامل می شود.

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بستک ادامه داد: بزرگترین معروف ها در درجه اول ایجاد نظام اسلامی است که به عنوان نمونه می توان نظام جمهوری اسلامی ایران را نام برد.معروفی که حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۲ جرقه ایجاد آن را زد و در سال ۱۳۵۷ اتفاق عظیمی در دنیا رخ داد و این حادثه عظیم در این بخش از جهان اتفاق افتاد.

وی تاکید کرد: از دیگر معروف های مهم، حفظ نظام اسلامی است که امروز وظیفه تک تک آحاد ملت است.همچنین حفظ عزت و آبروی ملت از دیگر معروف هاست که وظیفه هر کس در هر پست و مقام می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین قائدی در پایان نمونه هایی از مصادیق معروف و منکر را نام برد و گفت: خداوند وعده نصرت و پیروزی را به کسانی می دهد که دارای چهار شرط باشند.نماز به پا دارند، زکات بدهند، امر به معروف کنند، نهی از منکر کنند.اینها شروطی است که سبب ایجاد پیروزی و موفقیت برای فرد و جامعه می شود.

انتهای پیام / ش.ز