به گزارش بستک نیوز، پس از انتشار ویدیوی مربوط به بازدید دوسال پیش مهندس شیری مدیرکل وقت راه و شهرسازی استان هرمزگان از شهر بستک موضوع در جلسه شورای اسلامی شهر مورد بررسی قرار گرفت.

صلاح الدین احمدی رئیس شورای اسلامی شهر بستک در این خصوص گفت: پس از بازدید مهندس شیری از سطح شهر بستک در جلسه ای که به منظور حل مشکلات با حضور نماینده و فرماندار ،شهردار و اعضای شورای شهر برگزار گردید مسائل مختلفی مورد بحث قرار گرفت . وی افزود : از جمله مسائل بررسی شده مسئله باز آفرینی شهری بستک بود که خوشبختانه از محل اعتبارات باز آفرینی قرار است بزودی پارکی در یکی محلات شهربستک ساخته شود و پیمانکار آن هم از سوی راه و شهرسازی مشخص شده است، زمین این پارک توسط شهرداری تملک شده و نقشه های نیز توسط شهرداری آماده شده است.

وی افزود : مساله دیگر مورد بحث مساله زمین ها و خانه های مردم بود که متاسفانه موات و یا ملی اعلام شده است و مهندس شیری قول دادند که مشکل شهروندان را حل کنند اما متاسفانه تاکنون این مسئله لاینحل باقیمانده و در بعضی محلات شهر مردم دهها سال در خانه هایی زندگی می کنند که سند ندارد که از مسئولین شهرستان درخواست داریم این مشکل را حل کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر بستک اضافه کرد : پس از جلسه آقای مهندس شیری در مصاحبه با بستک نیوز وعده دادند که بزودی زمینی به مساحت ۷۰ هکتار در شمال شهر بستک از پارک ۲۲بهمن به طرف شرق تا بلوار حضرت آیت الله خامنه ای تفکیک و آماده سازی گردد و در قواره های ۳۰۰متری به تمام جوانان فاقد خانه با قیمت تمام شده خیلی کم واگذار نمایند که بلافاصله کار نقشه برداری و تفکیک اراضی را به مهندسان مشاور توسعه ساحل دریا واگذار نمودند و طرح تفکیکی راه و شهرسازی پس بحث و بررسی کارشناسی با حضور نمایندگان شهرداری و شورا در کمیسیون ماده ۵ به تصویب رسید. وی اضافه کرد : از آنجاییکه بخش زیادی از زمین های مورد اشاره با اراضی اشخاص تعارض داشت موضوع به تاخیر افتاد و در حال حاضر مقدار زمین عملا به نصف کاهش یافته است.

رئیس شورای اسلامی شهر بستک ادامه داد : در این خصوص تماسی با مهندس رضایی مدیرکل راه و شهرسازی استان داشته ایم که طبق گفته مهندس رضایی این طرح با جدیت در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی استان هرمزگان قرار دارد و کار طراحی تاسیسات و زیرساخت ها در حال انجام است و در آینده نزدیک عملیات آماده سازی، جدول گذاری، ساخت معابر و تاسیسات انجام خواهد گرفت اما اخیرا با تغییر سیاستهای دولت ، امکان واگذاری زمین بصورت خام وجود ندارد و واگذاری ها در قالب طرح اقدام ملی مسکن و به تدریج به جوانان خواهد شد.

احمدی در ادامه یکی از مشکلات شهر بستک را نبود کمربندی دانستند و افزودند : روزانه تعداد زیادی کامیون از معابر سطح شهر بستک عبور می کنند و علاوه بر خطرساز بودن اخیرا و در زمان وقوع بحران نیاز بیشتر وجود آن در شهر احساس شد ، لذا از استاندار محترم، نماینده محترم مجلس، معاونت محترم هماهنگی امور عمرانی و مدیرکل محترم راه و شهرسازی درخواست داریم به این مهم توجه کنند بخصوص با توجه به اینکه پس از آسفالت جاده خور جناح به طرف چارک مسلما راه دسترسی بسیاری از هم وطنان به سواحل مناطق غربی استان و جزیره کیش خواهد بود.

رئیس شورای اسلامی بستک در بخش دیگری از سخنان خود، در پاسخ به سوال خبرنگار بستک نیوز در خصوص گرانی زمین مسکونی در شهر بستک افزودند : این مساله معضل بزرگی است و واقعا برای جوانان و اقشار مختلف جامعه خرید زمین و ساخت منزل سخت شده است اما این موضوع بیش تر به وضع عمومی اقتصاد کشور بستگی دارد که متاسفانه در اثر تحریم های ظالمانه و کاهش ارزش پول ملی صورت گرفته است و بایستی برای مدیریت آن برنامه ریزی شود باید کاری کنیم که تاثیر قیمت زمین در کل هزینه ساخت کمتر شود . وی افزود : به عنوان نمونه می توان ساخت را در طبقات بیشتر انجام داد و با تعدد واحدهای مسکونی در یک زمین علاوه بر کم اثرتر کردن قیمت زمین در قیمت تمام شده ساختمان از مزایای زیاد اقتصادی ، اجتماعی آن هم بهره برد و این اتفاق با تشکیل تعاونی های مسکن انجام خواهد شد.

صلاح الدین احمدی در ادامه با اشاره به تشکیل ستاد بازآفرینی شهری بستک، از حمایتهای معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار جناب مهندس مدرس، مدیرکل راه و شهرسازی و فرماندار شهرستان تشکر کرد و در ادامه همچنین افزودند: برابر مصوبات ستاد بازآفرینی کشور برای ساخت و ساز در بافتهای فرسوده امتیازات زیادی وجود دارد از جمله تخفیف در هزینه صدور پروانه ساختمانی ،وی معماری بستکی را جزء هویت شهر دانست و ساختار رعایت این میراث ارزشمند در بهبود وضعیت سیما و منظر شهری را موثر دانست.

رئیس شورای اسلامی شهر بستک در پایان از همه کسانیکه در راستای عمران و آبادانی شهر یاور مدیریت شهری هستند قدردانی نمود و خواستار مشارکت عمومی جهت توسعه معابر،فضای سبز و فضاهای عمومی مورد نیاز شهروندان گردید همچنین از پیگیری ها، تلاشها و زحمات ناصر شریفی نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی برای پیشرفت و آبادانی غرب هرمزگان ، خصوصا شهر بستک تشکر و سپاسگزاری نمود‌.

نویسنده خبر: آرمان اسدپور

انتها/