به گزارش بستک نیوز ،‌ باتوجه به انتشار مطلبی در پایگاه خبری تحلیلی بستک نیوز با عنوان ” در ابتدای سال جهش تولید؛ جلوگیری جهادکشاورزی از کشت صیفی جات نوین در شهرستان بستک” به استحضار می رساند: وزارت جهادکشاورزی از کشاورزی نوین و پایدار استقبال می کند.

اصل سیاست این وزارت ،حمایت از کشاورزان جهت افزایش عملکرد، کاهش هزینه و تولید اقتصادی به همراه حفظ ذخایر آب و خاک می باشد. لذا هیچ وقت سیاستها، قوانین و دستورالعمل های این وزارت خانه دست و پاگیر و یا در جهت کاهش تولید نبوده و نخواهد بود و انتشار این چنین مطالبی در فضای مجازی صحیح نبوده و اخلاق رسانه ای حکم می کند مسائل فنی و اینچنینی قبل از انتشار ابتدا با کارشناسان امر رایزنی و صحت و سقم آن سنجیده گردد تا باعث تشویش اذعان عمومی به خصوص کشاورزان زحمتکش نگردد.

سیاستهای وزارت خانه جهادکشاورزی در جهت سیاستهای کلان کشور و طبق راهبردها و منویات مقام معظم رهبری بوده و امسال نیز جهت نیل به هدف و شعار جهش تولید تمام تلاش بر تحقق این شعار سال معطوف شده است.

علیرغم بارش های خوب سال جاری، همگان بر این مسئله اذعان دارند که کشور به خصوص نواحی جنوب در منطقه خشک با متوسط بارندگی کم قرار گرفته و تهدید خشکسالی و کاهش آب سفره های زیرزمینی همچنان به قوت خود باقی است لذا توسعه کشت های متراکم در فضای بسته تحت عنوان کشت گلخانه ای به عنوان یک استراتژی جهت برون رفت از این تهدید انتخاب شده است .

لازم به ذکر است که میزان مصرف آب در گلخانه نسبت به فضای باز ۱۰ برابر کمتر با تولید ۱۰ برابر بیشتر است لذا انتقال کشت از فضای باز به بسته و ترویج این سیاست به عنوان یک امر ضروری جهت بهره وری آب و پایداری کشاورزی در کشور محسوب می شود. در هر حال این سازمان از کشت و تولید محصولات استراتژیک، کم آب بر و اقتصادی که مصرف کود و سم در آنها استاندارد باشد حمایت جدی به عمل خواهد آورد .همچنین جهت توسعه کشت های گلخانه ای نیزتسهیلات کم بهره به کشاورزان تعلق خواهد گرفت.

با توجه به مزایای کشت های گلخانه ای که تبلور عینی جهش تولید می باشد این سازمان با برگزاری کلاس های آموزشی و بازدید از کشت های نوین در جهت ترغیب و تشویق کشاورزان به کشت های گلخانه ای و نوین و روز دنیا اقدام کرده است.خواهمشند است؛ برابر قانون مطبوعات جوابیه مذکور را در پایگاه خبری تحلیلی بستک نیوز انتشار دهید.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان

 

انتها/