به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، حجت الاسلام والمسلمین یونس قائدی امام جمعه شهرستان بستک در همایش دومین مجمع سلامت شهرستان ضمن یادآوری نکاتی در مورد تغذیه و سلامت از نگاه دین مبین اسلام، با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: خداوند در قرآن برای سالم ماندن جسم انسان ها، نسخه زیبای غذایی را برای ما پیچیده است.

وی افزود: در میان کشفیات دانشمندان بخصوص در نیم قرن اخیر، در صدر اسلام همزمان با نزول آیات قرآن، این نسخه ها به بشر داده شده اما علم پزشکی با رشد و پیشرفتی که داشته به آن دست پیدا کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین قائدی اظهار داشت: مهمترین آرزوی هر انسانی این است که نعمت سلامتی را داشته باشد و با مشکلات جسمانی مواجه نشود، از گزند مریضی ها در امان باشد که این مسئله به تغذیه سالم برمیگردد چرا که تغذیه نامناسب موجب ابتلای انسان به اختلالات ناگوار و مهلک می شود.

وی ضمن توصیه به شناسایی گروه های غذایی به عنوان بهترین راهنما، با اشاره به آیات قرآن و برخی روایات به اهمیت نان پرداخت و بیان کرد: با احترام نسبت به نان رفتار کنید چرا که خداوند برای آن اهمیت قائل شده است.

در ادامه این همایش سید شمس الدین حسینی قتالی فرماندار شهرستان بستک گفت: دو نعمت امنیت و سلامتی از مهمترین نعماتی است که خداوند به ما عطا نموده و متاسفانه زمانی متوجه آن خواهیم شد که آن را از دست بدهیم.

وی به شیوع انواع بیماری ها و ارتباط مستقیم آن با الگوی بد مصرف و نوع غذاها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه  الگوی صحیح مصرف و تغذیه سالم باید به مردم آموزش داده شود، نقش خانواده ها را در اجرای این طرح پر اهمیت دانست.

فرماندار شهرستان بستک اظهار داشت: به دنبال این هستیم که با همکاری شبکه بهداشت و درمان کلاس هایی در بحث آموزش غذایی در سطح روستاها برگزار نماییم.

وی تصریح کرد: دهیاران، شوراها و امامان جمعه نیز می توانند در فرهنگ سازی و آموزش تغذیه سالم به مردم نقش مهمی داشته باشند.یکی از برنامه های مهم شهرستان بستک در زمینه سلامت مردم حذف کیسه های پلاستیکی از نانوایی های سطح شهرستان بوده که در دستور کار قرار دارد و با موفقیت همراه بوده است.

نماینده عالی دولت در بستک ضمن بیان پتانسیل ها، ظرفیت ها و زیرساخت های موجود در شهرستان، خواهان راه اندازی دانشکده علوم پزشکی در بستک شد.

قابل ذکر است همایش دومین مجمع سلامت شهرستان بستک با محوریت تغذیه و امنیت غذایی با حضور مسئولین ارشد شهرستان و مدیران دستگاه های اجرایی، جمعی از دکترها، پزشکان، متخصصین و دکتر غلامعلی جاودان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سالن فرهنگسرای مسجد جامع برگزار شد.

انتهای پیام / ش.ز