به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، ابوالقاسم حسین ‌پور مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشستی با فرماندار بستک گفت: محوریت سیاست و برنامه‌های سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بر پایه مشارکت، نظارت و منافع عمومی مردم است.

وی با اشاره به بند “ب” ماده ٢٩ قانون احکام دائمی برنامه ‌های توسعه‌ کشور و آیین نامه اجرایی آن که در سال جاری از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ابلاغ شده است گفت: فعالیت‌های اجرایی منابع طبیعی و آبخیزداری تا جایی که در توان مردم است به مردم و تعاونی‌ها واگذار می‌شود و تعیین صلاحیت، رتبه بندی و نظارت آن با منابع طبیعی است.

وی خواستار توسعه تشکل‌های مردم نهاد تخصصی منابع طبیعی و آبخیزداری شد.

حسین ‌پور ادامه داد: یکی از شهرستان‌های پیشگام در امر مشارکت مردم در بحث آبخیزداری شهرستان بستک است و امیدواریم این ظرفیت بیشتر از قبل عملیاتی شود.

این مقام مسئول ضمن تشریح اثربخشی فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری در سال‌های اخیر گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری به خاطر کارکردهای مثبت در استحصال آب باران، پیشگیری از تشدید سیلاب‌ها، احیای پوشش گیاهی، حفظ خاک و تغذیه آبخوان‌های زیرزمینی همواره مورد توجه جوامع محلی بوده و مردم از اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری استقبال می ‌کنند.

حسین ‌پور ضمن اشاره به اجرای طرح‌ پارک آبخیز در بستک با مشارکت بخش خصوصی و همچنین مدیریت سیلاب‌های ورودی به شهر بستک با مشارکت خیرین و شهرداری در قالب حوزه آبخیز بام بستک گفت: طرح پارک آبخیز با مشارکت بخش خصوصی، شهرداری‌ ها و دهیاری‌ ها در کشور اجرا می ‌شود و نقشی مهمی در کنترل سیلاب دارد و از ظرفیت آن نیز می ‌توان برای توسعه تفرجگاه‌ها در مجاورت مناطق مسکونی و پیرامون سکونت ‌گاه‌ها استفاده کرد.

سید شمس الدین قتالی فرماندار بستک نیز در این دیدار ضمن تاکید بر ضرورت توسعه فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح شهرستان بستک گفت: محدودیت آب و ناپایداری آن، یکی از مشکلات اصلی شهرستان می ‌باشد که اجرای طرح ‌های آبخیزداری و آبخوانداری علاوه بر کاهش خسارات سیل، تقویت این منابع ارزشمند را در پی داشته است.

وی حفظ منابع طبیعی و میراث فرهنگی را بعنوان دو مسئله مهم در توسعه شهرستان برشمرد و اضافه کرد: فرمانداری بستک در این خصوص اهتمام ویژه دارد.

فرماندار شهرستان بستک به تشکیل کارگروه تخصصی بام بستک اشاره کرد و گفت: هدف از تشکیل این کارگروه پیگیری هر چه سریعتر طرح و بررسی و رفع موانع و مشکلات اجرای آن می ‌باشد.

انتهای پیام / ش.ز