به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس در دیدار با مدیران مجتمع دینی بستک ضمن تاکید بر اینکه باید تعاملات مدرسه ای ما بیشتر بشود گفت: حس رفاقت بین شیعه و سنی باعث می شود تا آن چیزی که دشمنان از بیرون در ذهن ها القا می کنند از بین برود.

وی افزود: مردم هرمزگان از قدیم الایام بر پایه وحدت در کنار هم زندگی می کردند و این روال تابحال ادامه داشته است.باید ببینیم قرارگاه وحدت کجا باشد؟ اگر قرارگاه وحدت را به مسائل کلامی ببریم گرفتار نفاق می شویم.نه شیعه سنی می شود و نه سنی شیعه، این طبیعت اجتهاد است که باید نظرات گفته شود و گفتگو برای نزدیکی به همدیگر مخصوصا در بین عالمان باید انجام بشود اما گفتگو در بین عوام جاهل کار را خراب می کنند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان ابراز داشت: اگر قرارگاه وحدت را از بین عوام به مسئله فقه کشاندیم آن موقع حتی بر سر کوچکترین مسائل نیز به مشکل برمی خوریم.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده چاشنی وحدت را بر دو عامل وحدت در مقابل دشمن واحد براساس منافع مشترک و وحدت برای هم افزایی ظرفیت ها بیان کرد و افزود: می توانیم تعاملات مدرسه ای و گفتگوهای مقارن داشته باشیم تا دیدگاه ها به هم نزدیک بشود.

وی تصریح کرد: وحدت یک تاکتیک نیست بلکه یک استراتژی است.ضرورت ها آدمها را در کنار هم قرار می دهد که این یک تاکتیک است.ما در مسئله وحدت بدنبال تاکتیک نیستیم چرا که تاکتیک یک زمان خاص و شرایط خاص دارد اما استراتژی یک خط ثابت است.

امام جمعه بندرعباس اظهار داشت: اگر فرض را بر این بگذاریم که دشمنی نداریم و تمامی دشمنان اسلام نیست و نابود شده باشند آیا باز هم نیاز به وحدت داریم؟ قطعا بله، چون می توانیم ظرفیت ها را هم افزایی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر دشمن مسائل ریز و غیر اولویت دار را مطرح کند و میان صفوف علما اختلاف بیندازد آنجا آغازی بر گرفتاری ها و مشکلات ماست.فضای دوستانه و وحدت خود را حفظ کنید و تعاملات خود را کماکان ادامه دهید.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود از غفلت، نا آگاهی و تعصب به عنوان عوامل بازدارنده وحدت در میان مسلمانان یاد کرد و افزود: با توجه به این که بین دو مذهب مشترکات بسیاری است پس هر دو باید بر محور این مشترکات به هم نزدیک شوند.برای حفظ و تعالی اسلام با همدیگر همکاری و همیاری داشته باشید چرا که هر دو دشمن واحدی دارند و دشمنان اسلام، دشمنان هر دو مذهب هستند.

وی ابراز داشت: وحدت ریشه در قرآن دارد و خداوند متعال در قرآن کریم مومنان را به وحدت و پرهیز از تفرقه دعوت کرده است.وحدت بین شیعه و سنی فرصتی برای تثبیت و انسجام در دنیای اسلام است.همبستگی و اتحاد راهی برای رسیدن به موفقیت و پیروزی در عرصه های مهم بین المللی است، بنابراین مسلمانان باید برای نیل به موفقیت همواره وحدت، همدلی و همزبانی را حفظ کنند.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده با بیان اینکه وحدت امروز ملت ایران در جهان اسلام بی نظیر است گفت: با چنین اتحاد و وحدتی است که ملتها می توانند راه عظمت و پایداری را بپیمایند و در بستری آرام زندگی کنند چرا که دشمنان از وحدت و اتحاد جهان اسلام هراس دارند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری افزود: باید به دنبال یافتن نقاط بیشتری از اتحاد و همبستگی در میان مذاهب اسلامی بود و در این میان برخی اگر با تکیه بر اعتقادات قومیت‌ ها به دنبال تفرقه ‌افکنی باشند کارشان خطاست و باید از آن پرهیز کرد.

قابل ذکر است حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده و هیئت همراه در جمع علمای شیعه و اهل سنت در مجتمع دینی شهر بستک حضور یافت و به ایراد سخن پرداخت.

انتهای پیام / ش.ز