به گزارش بستک نیوز ، سیدشمس الدین حسینی قتالی با اشاره به ظرفیت‌های قابل توجه این شهرستان در تولید انواع خرما، اظهار کرد: معرفی محصولات خرمای تولید شده شهرستان و همچنین سایر فرآورده‌های خرما، مهمترین هدف از برگزاری این جشنواره است.

وی با اشاره به برگزاری این جشنواره در شهریورماه سال جاری، افزود: استان هرمزگان یکی از استان‌های تولید کننده خرما در سطح کشور می باشد که شهرستان بستک با دارا بودن نخلستان‌های قابل توجه، سهم بسزایی از این تولیدات دارد.

حسینی قتالی با اشاره به اینکه سطح نخلستان‌های این شهرستان را حدود دو هزار هکتار است و سالانه بیش از پنج هزار تن محصول از ۲۰ نوع خرما از سطح نخلستان‌های این شهرستان برداشت می شود  ادامه داد: در این جشنواره علاوه بر معرفی ظرفیت‌های این شهرستان با عنوان خرما و بازی های بومی محلی که از مشتقات نخل خرما استفاده می شود، تسهیل شرایط فروش و جذب گردشگر نیز جزو اهداف برگزاری این جشنواره می باشد.

وی اضافه کرد : با توجه به ظرفیت‌های موجود در بستک، احیاء نخیلات و توانمند سازی نخل داران باید مورد توجه قرار داشته باشد که با برگزاری جشنواره سعی در پیگیری آن داریم.

گفتنی است ود، برداشت رطب در بستک از ارقام زودرس خنیزی از اوایل مردادماه شروع شده و با برداشت ارقام دیررس مانند خصاب و هلالی در اوایل آبان‌ماه به پایان می‌رسد. خاصویی، خنیزی، برحی و حلو از دیگر ارقام خرما در شهرستان بستک است.

شهرستان بستک در فاصله ۲۲۰ کیلومتری از شهر بندرعباس و در غرب استان هرمزگان واقع است.

انتها/