به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، علی غنایی رییس اداره بهزیستی شهرستان بستک در گفتگویی اختصاصی به مناسبت فرارسیدن هفته بهزیستی گفت: بهزیستی یکی از نهادهای حمایتی است که بعد از انقلاب تشکیل شده و جامعه هدف آن بیشتر با محوریت حمایت از معلولین و زنان و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست می باشد.

وی افزود: بهزیستی بستک ۲۲ خدمت از جمله پرداخت مستمری، کمک هزینه درمان، ساخت مسکن، پرداخت حق بیمه و … ارائه می دهد.

رییس اداره بهزیستی شهرستان بستک اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم و بی سابقه در مورد جامعه هدف بهزیستی که در دولت تدبیر و امید اجرایی شده، افزایش مستمری مددجویان و معلولین از ابتدای سال ۹۶ است.

وی با اشاره به حوزه توانبخشی که مستقیما با خدمات رسانی به معلولین مرتبط است تصریح کرد: تنها کمیسیون تشخیص معلولیت در سطح شهرستان از نقاط درخشان این حوزه است که کارشناسی امور مناسب سازی مبلمان و محیط شهری، مستمری، کمک هزینه معیشت و کمک هزینه درمان را انجام می دهد.

علی غنایی تعداد افراد معلول در سطح شهرستان را ۱۸۲۵ نفر اعلام کرد و افزود: در بین افراد معلول شناسایی شده، روستای زنگارد و هنگویه از بیشترین آمار دارای معلول برخوردار هستند.

وی با تاکید بر اینکه اصل بر توانمندسازی است اعلام کرد: باید ذهنیت افراد نسبت به معلولین تغییر یابد چرا که معلول نیازمند ترحم نیست.

رییس اداره بهزیستی شهرستان بستک، ایجاد مرکز مشاوره ژنتیک و کمپ ترک اعتیاد را از برنامه های آینده این اداره دانست و اظهار داشت: دفتر معلولیت ها، اعتیاد و مشاوره از حوزه های فعال بهزیستی است که بدنبال جلوگیری از معلولیت زایی می باشد.دفتر معلولیت شامل برنامه غربالگری بینایی، شنوایی، آموزش پیشگیری از معلولیت ها در مدارس و سالمندان و مشاوره ژنتیک است که پیگیر جدی این مسئله هستیم تا بزودی در شهرستان راه اندازی شود.همچنین دفتر اعتیاد شامل آموزش پیشگیری از اعتیاد و طرح های اجتماع محور بوده و دفتر مشاوره پیش از ازدواج، انجام مشاوره قبل از ازدواج، یارانه مشاوره و طلاق از خدمات این حوزه می باشد.

علی غنایی در ادامه، امور اجتماعی را یکی از حوزه های وسیع بهزیستی معرفی کرد و گفت: توسعه برنامه های تربیتی در کودکان زیر سن دبستان یکی از اهداف امور اجتماعی است که در راستای آن در شهرستان بستک ۲۷ مهد فعال تحت نظارت وجود دارد.همچنین این حوزه به زنان سرپرست خانوار، کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست خدماتی مانند بیمه یا مستمری ارائه می دهد.

وی به ساخت مجتمع مسکونی ۳۰ واحدی برای خانواده های دو عضو معلول در سال گذشته اشاره کرد و افزود: امور مشارکت و اشتغال، اقداماتی نظیر کمک به ساخت و اتمام واحدهای مسکونی به مددجویان، جذب مشارکت مردمی، توجه به اشتغال مددجویان و معرفی این افراد برای دریافت انشعاب برق و آب جهت کسر هزینه به خدمات رسانی می پردازد.

علی غنایی در حوزه جلب و جذب مشارکت های مردمی از طریق موسسات خیریه ابراز داشت: در سال ۹۷ و چهار ماه اول امسال مجموعا نزدیک به چهار میلیارد تومان بصورت نقدی و غیر نقدی جذب و به گروههای هدف در شهرستان پرداخت شده که جا دارد از خیرین عزیز که همواره یار و یاور بهزیستی هستند تشکر نمایم.

رییس اداره بهزیستی شهرستان بستک در پایان گفت: مردم جامعه ما مساله مشاوره ژنتیک را جدی بگیرند و در کنار آن به مسائلی که باعث معلولیت می شود از جمله عدم رعایت نکات ایمنی مانند نبستن کمربند، کلاه ایمنی، مباحث ترافیکی و … توجه داشته باشند. مسئولین نیز این باور را داشته باشند که معلولین نیاز به ترحم ندارند و معلولیت محدودیت نیست بلکه باید در امر اشتغال و مناسب سازی اماکن برای این عزیزان همه مسئولین همکاری لازم را داشته باشند.

انتهای پیام / ش.ز