به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، دکتر فروغ خردمند رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بستک طی گفتگویی اختصاصی با خبرنگار بستک نیوز گفت: یکی از مهمترین نمادهای پیشرفت هر کشور ، بهبود شاخص مربوط به سلامت است.

وی افزود: از بهترین و منطقی‌ ترین راه های ارتقاء سطح سلامت، پیشگیری از بیماری است که در سه سطح تعریف می شود که موثرترین و کم هزینه ترین پیشگیری در سطح اول است که با داشتن سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، ورزش، آرامش فکری و دوری از استرس به دست می آید.

دکتر خردمند اظهار داشت: فشار خون با اینکه در سطح اول پیشگیری اهمیت می‌ یابد و روش های سالم زندگی تا حد زیادی از بروز آن پیشگیری می ‌کند اما به عنوان بیماری خاموش در جامعه گسترش و به عنوان ام الامراض مطرح است.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بستک ادامه داد: فشار خون عاملی برای بسیاری از بیماری‌ های خطرناک و تهدید کننده سلامت مردم می باشد از جمله بیماری های قلبی عروقی، سکته قلبی و سکته مغزی، نارسایی کلیوی و … حتی معلولیت ایجاد می ‌کند که هزینه سنگینی بر دوش بیماران، جامعه و خانواده تحمیل می کند.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت با هدف افزایش شناسایی و کنترل بیماری فشار خون بالا اقدام به برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون بالا نموده است.

دکتر خردمند گروه هدف را کلیه افراد ۳۰ سال و بالاتر ایرانی و غیر ایرانی ساکن در کشور دانست و افزود: بیماران کلیوی و زنان باردار در هر گروه سنی نیز جزء گروه هدف هستند که مرحله اطلاع رسانی و غربالگری از ١٧ اردیبهشت آغاز و تا ١۵ تیرماه ادامه دارد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بستک کل جمعیت بالای ۳۰ سال در سطح شهرستان بستک را ۳۴۷۸۱ نفر، کل زنان باردار ۹۰۹ نفر، بیماران کلیوی ۶۶ نفر، بیماران شناسایی شده در طی این طرح ۵۱۸ نفر و کل بیماران فشار خونی در سطح شهرستان را ۴۸۳۸ نفر اعلام کرد که بالغ بر ۱۴ درصد کل افراد می باشند.

وی در پایان افزود: سالانه ۳۰۰ هزار نفر بر اثر سکته قلبی و ۱۰۰ هزار نفر بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست می دهند که شایع ترین علت آن فشار خون بالاست.

انتهای پیام / ش.ز