فرهنگ و معماری بستک با توجه به کوچ ها و مهاجرت‌های مردمان منطقه به امارات متحده عربی، افزون بر شکل دادن محله‌ای به نام بستکیه در دبی، به عنوان یک الگوی فرهنگی با روندی نامحسوس و آرام و به تدریج به یکی از نمادهای هویت بومی در امارات تبدیل شده است.

به گزارش بستک نیوز ، شهر بَستَک در جنوب ایران و در فاصله‌ای نزدیک به بندرلنگه، در زمان‌های نه چندان دور، نقش مهمی در فرهنگ کرانه‌های خلیج فارس داشت. اهمیت فرهنگی، مذهبی و بازرگانی آن در سده‌های گذشته، نوعی نقش مرکزی برای این شهر در منطقه ایجاد نمود و معماران این شهر با حضور در مناطق پیرامون، شیوه معماری خود را فراتر از محدوده بستک، تا بندرلنگه و بسیاری از کرانه‌های شمالی و جزایر خلیج فارس گسترش دادند. از سال ۱۸۹۰ م. به بعد، و هم‌زمان با مهاجرت گسترده ی بازرگانان بستکی ایران به دبی، محله‌ای با بافتی خاص و هماهنگ برای سکونت آنان، به دست معماران بستکی بناشد و به‌یاد بستک ایران، البستکیه نام گرفت. این محله اگرچه به عنوان میراث فرهنگی دبی، در تبلیغات دولتی امارات معرفی می‌شود، اما بنا به شواهد ارائه شده در این پژوهش، نمونه آشکاری از خلاقیت و هنر معماران بستکی در کرانه‌های جنوبی خلیج فارس است. افزون بر اینکه ردپای تاثیر معماری بستکی در آن‌سوی خلیج فارس، تنها محدود به بستکیۀ دبی نیست و باید از شیوۀ معماری بستکی به عنوان سبکی فراگیر و مهم در دوسوی خلیج فارس یاد کرد.

در دویست و شصت و نهمین گفتمان هنر و معماری که به معرفی معماری بستک اختصاص دارد، آقای مهندس فریدون فراهانی از معماری بستکی همراه با نمایش فیلم برایمان سخن خواهند گفت .
زمان: یک شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۳ الی ۱۶

مکان: دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، تالار مولوی.

انتهای پیام/آ